Masscopy

Żwirki 17

90-539 Łódź

Godziny pracy

Pon-Pt:08:00-18:00
Sobota:09:00-14:00

Masscopy

Zadzwoń do nas

42 633 33 77

796 405 305

Napisz do nas

zwirki@masscopy.pl

Historia druku! Część pierwsza, czyli prapoczątki.

Historia druku jest długa, a każde kolejne odkrycie rewolucjonizowało rozpowszechnianie się słowa pisanego. W naszej najnowszej serii artykułów o historii druku postaramy się przybliżyć jak wyglądała ta długa droga do obecnych czasów. Dziś na pierwszy ogień idą prapoczątki druku.

Od pradziejów cywilizacje próbowały utrwalić swoje dzieje, historię i dzieła. Początkowo powstały stemple, dzięki którym powielano wzory, tłocząc je na glinianych tabliczkach, przed wypaleniem. W korzystaniu ze stempli przodował Egipt, aż do wynalezienia papirusu. Dopiero kiedy stemple trafiły do Chin nastąpił ich znaczny rozwój. Zaczęły liczyć one nawet po kilkaset znaków. Z czasem powstały pojedyncze czcionki, które pozwalały na zapisanie dowolnej kombinacji znaków. Początkowo „drukowano” głównie w glinie, brązie, drewnie.

Po kilkuset latach (wciąż mówimy o czas p.n.e) w Grecji zaczęto odbijać barwne wzory na tkaninach!

Dziś to wszystko wydaje się to banalne, prawda? W końcu aktualnie w domowym zaciszu możemy zrobić koszulkę z własnym nadrukiem! Nie zawsze było tak łatwo. Na dziś to już wszystko, zachęcamy do śledzenia naszej serii na bieżąco! Następnym razem poruszymy okres wynalezienia pergaminu oraz papieru czerpanego, które to wynalazki znacząco wpłynęły na rozwój druku fonte dell’articolo!

22 października, 2020 Michał Papis Kategorie: Aktualności