Kontynuując naszą najnowszą serię powrotu do przeszłości, dziś opowiemy o wynalezieniu pergaminu oraz papieru czerpanego! Nasz ostatni tekst o tym, jak wyglądały prapoczątki druku znajdziecie TUTAJ.
Na Bliskim Wschodzie w II wieku p.n.e. wynaleziono pergamin, natomiast w Chinach nieco później, bo około 105 roku n.e. wynaleziono papier czerpany. Powstawał on z łyka drzewa morowego, zmielonej kory i wodnej zawiesiny! Pomysłowe, prawda? Po wyciśnięciu takiej masy na specjalnych sitach, przekładano go suknem wełnianym, suszono i wygładzano kamieniem.
Z czasem obie formy zyskiwały coraz większą popularność. W Chinach na tym jednak nie poprzestano, coraz bardziej zaczął rozwijać się drzeworyt. Wykorzystywany w największej skali był przez buddystów. Jako ciekawostkę powiemy, że najwcześniejszą zachowaną kopią ich pracy jest zwój z pierwszej połowy VIII wieku n.e., z sutrą, która przechowywana jest obecnie w klasztorze w Korei Południowej. Wykonano z niej około miliona odbitek! Pierwszą książką, która w całości została „wydrukowana” jest Sutra Diamentowa z 868 roku.
W następnym wpisie z naszej serii opowiemy jak potoczyły się kolejne wydarzenia związane z pradrukiem, bądźcie czujni!
7 stycznia, 2021 Kategorie: Aktualności