Spad drukarski, podobnie jak margines bezpieczeństwa, odgrywa bardzo ważną rolę w efekcie końcowym druku. Szczególnie, gdy nasz projekt ma tło inne niż koloru białego i jego elementy dochodzą do krawędzi projektu.
Wyjaśnijmy może czym określamy spad drukarski. Jest to zadrukowany obszar (zwykle 2-3 mm) wokół arkusza, który odcina się urządzeniami introligatorskimi. Należy go nanieść na projekt, do czego zachęcamy już podczas planowania pracy. Brak spadów zwykle uniemożliwia poprawny wydruk, ponieważ jest zbyt duże ryzyko ucięcia części grafiki, logo lub tekstu fonte dell’articolo.
Tak jak w przypadku marginesu, tak i w przypadku spadu, są istotnym elementem projektu. Bez nich wydrukowanie i wycięcie w prawidłowy, nie naruszający pracy, sposób jest niemożliwy. Niewielka niedokładność urządzeń takich jak gilotyna czy krajarka, a nawet duża ilość arkuszy, które względem siebie mogą nieco się przesuwać, są głównymi powodami, dla których warto od razu uwzględniać margines i spady w projekcie. Takie rozwiązanie sprawi, że unikniemy uciętych elementów z naszej pracy, które mogłyby całkowicie zepsuć efekt i czytelność.
23 czerwca, 2020 Kategorie: Aktualności